Ni węgierska ni francuska
Jakie warzywo kojarzy Wam się z latem i letnimi obiadami? Mnie zawsze cukinia i leczo. Nie wiem skąd przyszło, podobno z Węgier. Będąc jednak na Węgrzech, nie spotkałam leczo w polskim wydaniu. Węgierskie jest z ogromna ilością papryki i suchą, ostrą kiełbasą, cukinii w nim nie ma. Może z francuskiej Prowansji? Oni mają swoje ratatouille czy jak nazywają nasze gospodynie ratatuje. No tak, tylko jednym z głównych składników tej potrawy oprócz cukinii, jest bakłażan. Kto znał w Polsce w latach 80./90. bakłażana?
Praktyczna pani domu
Myślę, że w latach kryzysu w sklepach i rozkwitu ogródków działkowych oraz wszelkich upraw ratujących budżet domowy i urozmaicających słabe zaopatrzenie, powstała ta potrawa. Cukinia rosła pięknie, mieliśmy jej nadmiar, ktoś gdzieś zobaczył, inny był na Węgrzech i tak powstała polska odmiana cukiniowego leczo.
Jednoznaczny przepis bardzo trudno podać, ile domów tyle smaków, przypraw i składników leczo. W moim domu robi się często bezmięsne albo z mięsem mielonym, dodaję oprócz cukinii, pomidorów, cebuli, też paprykę wędzoną w proszku. Nadaje świetny smak umami szczególnie leczo bezmięsnemu.
Z cukinii zaczęło powstawać masę przepisów: na zupę krem, na cukinie nadziewane, dżemy cytrynowe i kiszona cukinie. Świetny kierunek, bo cukinia zdrowa, niskokaloryczna i bezproblemowa w uprawie. Teraz dostępna prawie cały rok, jednak ta ogrodowa z pomidorami i jasnozieloną papryką smakuje w leczo najlepiej.
Wszystko jedno, cukinia czy kabaczek. Nie zbieraj nasion.
Nie podejmę się rozstrzygnięcia czym różni się cukinia od kabaczka. Dla mnie niczym, cukinia to inna nazwa kabaczka. Jest cukinia zielona, żółta, okrągła, pasiasta, smak jednak podobny. Teraz w sklepach ogrodniczych możemy dostać najrozmaitsze rodzaje, nic tylko siać, zbierać i gotować.
Czytelnicy – ogrodnicy, zbieracie nasiona ze swoich upraw, żeby posiać smaczne warzywka i piękne kwiaty za rok? Ja zbieram i zbierania nasion cukinii nie polecam. Zdarzyła Wam się cukinia tak gorzka, że nie dało się zjeść potrawy? Domysły były różne, a to za mało wody, a to za mało składników mineralnych, a może źle obrana itp.itd.
Kukurbitacyna co zabiła Niemca i dlaczego cukinia jest gorzka
Wszystkiemu jest winna kukurbitacyna, składnik, który występuje w naturalnie w przyrodzie w ogórkach, cukinii i dyniowatych. W niewielkim stężeniu jest nieszkodliwy, ale kiedy warzywo jest bardzo gorzkie to nie należy go zjadać. Pewien niemiecki emeryt nie chcąc zrobić przykrości żonie, zjadł bardzo gorzka potrawę z cukinii i niestety nie udało się go odratować.
Jego żona zjadła mniej i przeżyła. Jak się chronić przed zatruciem kukurbitacyną? Bardzo prosto, nie zbierajmy nasion z naszych upraw tylko kupujmy nasiona w ogrodniczym. Nasiona przeznaczone do siewu są pozbawione kukurbitacyny. Nie poleca się też siania ozdobnych dyń w pobliżu jadalnych.
Zapraszam na cytrynowy dżem z cukinii
Wkrótce na moim blogu opublikuje kilka przepisów z cukinią. Tymczasem zapraszam do oglądania filmiku na temat – jak zrobić dżem cytrynowy z cukinii.